Sprendimai, vien sprendimai

6Kartą susirinko organizacijos valdančioji koalicija (vadybininkai). Vadovas uždavė klausimą: „Koks jūsų pagrindinis produktas?“. Pasigirdo nuspėjami atsakymai: prekių, keleivių pervežimas… ir t.t. „Ne, jūs vadovai, todėl jūsų pagrindinis produktas – SPRENDIMAI“. Vargu ar kas nors ginčysis dėl šių žodžių.
.
Didžiausia problema yra ta, kad sprendimo teisingumas arba klaidingumas dažniausiai tampa akivaizdus po tam tikro laiko.
.
Mokėjimas priimti teisingus sprendimus – vienas iš pagrindinių Didžiosios Britanijos atvirojo universiteto ir Vokietijos vadybos ir ekonomikos akademijos (AFW) kvalifikuotos programos mokymo požymių. Ši programa prieinama ir neišvykstant iš savo šalies, studijuoti galima lietuvių kalba. Programa skirta padėti geriau vykdyti reikšmingesnius vadybininko darbo vaidmenis, susijusius su sprendimų priėmimu. Studijų metu įsisavinamas sisteminis sprendimų priėmimo metodas, būdai, padedantys nustatyti, kada reikia sprendimus priimti savarankiškai, o kada – su kolegomis. Ne mažiau įdomios klaidingų sprendimų istorijos. Pažvelkime į alegorinį pasakojimą.
.
Pasakojimas apie paukštį ir senolį
.
Kartą išminčius nusipirko turguje paukštį. Svajodamas apie skanius pietus jis patraukė namo. Staiga paukštis prabilo:
.
– Nežudyk manęs. Mainais į laisvę aš tau duosiu tris vertingus patarimus. Senolis pagalvojo ir sutiko.
.
– Pirmasis patarimas: niekada netikėk tuo, kas tau atrodo nesąmonė. Antrasis: blaiviai vertink savo jėgas ir niekuomet nesiimk darbo, kurį gerai padaryti turi labai mažai galimybių. Ir galiausiai trečias patarimas: niekuomet nesigailėk dėl padaryto gero darbo.
.
Išklausęs paukščio išminčius paleido jį. Tačiau nutūpęs ant medžio jis suriko:
.
– Tu – kvailys! Vakar aš prarijau deimantą ir, jeigu nebūtum toks patiklus, jis atitektų tau ir būtum praturtėjęs!
.
Supykęs senolis puolė ropštis į medį, bet neišsilaikė ir nukrito. Paukštis priskrido prie jo:
.
– Tu išklausei mano patarimus ir tarsi juos supratai, bet kai atėjo metas daryti darbus, pasielgei visai priešingai. Na, pasakyk, kam man ryti deimantus? Ir argi tu nesuvokei, kad būdamas tokio amžiaus tu neįlipsi į medį? O apie dosnumą tu iškart pamiršai, kai tik tavyje prabudo gobšumas.
.
Ištaręs šiuos žodžius paukštis nuskrido, palikęs išminčių gulėti ant žemės.
.
Įdomiausia yra tai, kad daugelis nuolat daro šią klaidą. Jie tariasi su patikrintais ekspertais, kad priimtų teisingą sprendimą, bet galiausiai klauso perdėm optimistiškai nusiteikusių žmonių, turinčių lakią vaizduotę. Nepagrįstas optimizmas pažadina gobšumą, o tai labai stiprus jausmas. Net išminčiai kartais negali jo įveikti.
.
Jūs – vadybininkas, ir tai reiškia, kad jūs – žmogus, priimantis spendimus. Jūs turite nubrėžti veiklos kryptį ir įpareigoti savo personalą atlikti jūsų numatytus veiksmus.
.
Mokėjimas priimti sprendimus – sėkmės alfa ir omega. Turbūt būtent todėl programa „MBA Start Up“ sukurta geriausių mokslininkų ir padeda įsisavinti šį procesą „sudėjus į lentynėles“. To verta išmokti, kad nepatektumėte į spąstus, kurie turi liūdnų padarinių.