Vaidmens modelis verslininkui

Ar galima perimti geriausių Amerikos verslininkų bruožus? Manoma, kad taip. Sprendžiant iš daugybės atliktų tyrimų, geriausias būdas – išsirinkti tinkamiausią sektiną pavyzdį, kitaip sakant, vaidmens modelį. Amerikiečiams tai paprastai būna tėvai arba giminaičiai verslininkai. Dėl tam tikrų priežasčių mažai kas iš lietuvių verslininkų gali pasigirti tokiais mokytojais. Todėl kaip pavyzdį jiems verta pasirinkti bet kokį garsų verslininką. Kaip rodo patirtis, Lietuvoje verslininkai retai kuria ilgalaikius planus; be to, jie kartais yra nedrąsūs ten, kur reikia rizikuoti, o nesėkmes dažniau suvokia kaip katastrofą, o ne kaip galimybę ko nors išmokti.
Pasigilinkime į istoriją.
.
Vienam nesėkmingam žmogui gyvenimas pasidarė toks nemielas, kad jis nusprendė nusižudyti. Užsidėjo kilpą ant kaklo, užlipo kambaryje ant stalo, pritvirtino virvę prie kablio ir jau pasiruošė šokti, bet atsisveikindamas apžvelgė kambarį ir pastebėjo, kad ant stalo liko nesurūkyta cigaretė ir pradėtas degtinės butelis. „Užtrauksiu paskutinį kartą, maktelsiu – ir viskas!“ – pagalvojo jis. Atsisėdo ant kėdės, pabaigė degtinę, neskubėdamas giliai užtraukė dūmą vieną kartą, kitą – ir tuomet pagalvojo: „O gyvenimas juk gerėja!“
.
Koks šios istorijos pamokymas? Na, iš esmės, jokio. Tiesiog nereikia nusiminti net sudėtingiausiose situacijose. Jeigu Lietuvos verslininkai išmoks optimistiškai žvelgti į ateitį, rizikuoti ir mokytis iš savo klaidų, jie sukurs naują vaidmenų modelį. Taip, ir reikia laiku mokytis, periminėti ir nagrinėti geriausią Vakarų verslo organizavimo patirtį. Specialistų rengimo programos: vadybininkų – „MBA Start Up“, buhalterių – „Profesionalus buhalteris“, finansininkų – „Finansinės veiklos valdymas“, rinkodaros specialistų – „Praktinė rinkodara“, projektinių darbų specialistų – „Projekto valdymas“ prieinamos ir Lietuvoje, studijuoti galima lietuvių kalba. Svarbu: žinoti, mokėti, įsisavinti, būti – ir tuomet viskas pavyks!